Atlas - nowy SUV Volkswagena

Niemiecki koncern przedstawił ostatnio model Atlas. Póki co nie znajdziemy go na rynku europejskim. Samochód ma być sprzedawany jedynie w Stanach Zjednoczonych.

Atlas miał premierę 28 października br. w Santa Monica. Światowa premiera tego SUV-a odbyła się wieczorową porą na molo, które jest końcem historycznej trasy Route 66. Atlas jest 7-miejscowym SUV-em, który wpisuje się w kategorię SUV-ów klasy średniej. W ofercie modelowej Volkswagena jest sklasyfikowany pomiędzy Tiguanem o Touaregiem. To odpowiedź niemieckiej marki na potrzeby rynku. W 2015 roku 10% wszystkich nowo zarejestrowanych modeli stanowiły te z segmentu średnich SUV-ów.

VW Atlas produkowany będzie w Chattanooga (stan Tennessee). Pod maskę trafią dwa silniki: czterocylindrowa jednostka 2,0 l TSI o mocy 238 KM lub lubiany w USA silnik 3,6 l VR6 o mocy 280 KM. Obie jednostki współpracują ze skrzynią automatyczną o 8 przełożeniach. Samochód występuje z napędem na przód lub na 4 koła (ten drugi dostępny tylko w wersji VR6 ).

Atlas został skonstruowany przy wykorzystaniu elementów modułowej platformy konstrukcyjnej (MQB) Volkswagena i prezentuje najnowszą stylistkę marki. Jego mocną stroną jest bogate wyposażenie: w zależności do wersji wyposażenia znajdziemy tu automatyczną regulację odległości od poprzedzającego pojazdu (ACC), system ostrzegający przed kolizją i asystent awaryjnego hamowania (Front Assist), czujnik Blind Spot z systemem wspomagającym wyjazd tyłem z miejsca parkingowego, asystent utrzymywania pasa ruchu (Line Assist) oraz system wspomagający parkowanie (Park Assist). Nowością w tym segmencie jest automatyczny system hamowania po kolizji. Sprawia on, że pojazd automatycznie hamuje, jeśli czujniki poduszek powietrznych rozpoznały, że doszło do zderzenia.

Niemiecka marka już wkrótce zamierza jednak poszerzyć obszar sprzedaży. Nowy Volkswagen Atlas od końca 2017 roku dostępny będzie również w Rosji i krajach Bliskiego Wschodu.

do góry